2012 06 01

Svaiginanti bankininko karjera nenuslopina minčių apie tėvynę

Daumantas Mockus yra vyresnysis investicijų bankininkas (Investment Banking Associate) viename didžiausių pasaulio bankų – „Royal Bank of Canada“. Gimęs Klaipėdoje, augęs Šiauliuose, mokyklą baigė Honkonge, studijavo universitete JAV. Jis ketina po kurio laiko grįžti į Lietuvą, o kol kas namų ilgesį slopina garsindamas Lietuvos vardą. Daumantas yra Londono Sičio lietuvių klubo prezidentas.

Dabar Anglijoje į Sičio organizuotus renginius veržiasi ir Londono finansų centro darbuotojai, britų spauda vis suskamba nuo komentarų apie Lietuvą, straipsnis pasirodė net „Wall Street Journal“.

Daumantas Mockus

 

Neseniai Daumantas su klubo valdyba surengė susitikimą su eurokomisaru A. Šemeta. Į klubo veiklą lietuvis įtraukia itin aukštos kvalifikacijos bankininkus, teisininkus ir verslo konsultantus, dirbančius Sityje. Kartu su bendramoksliu lietuviu, gyvenančiu Bostone, įkūrė „Wall Street“ lietuvių klubą.

D. Mockaus nuomone, lietuviai yra pakankamai susivokę ir atkutę, kad kiekvienas savo srityje galėtų konkuruoti su užsieniečiais. Jis siekia telkti lietuvius, kurie dirba garsiose tarptautinėse kompanijose, studijuoja rimčiausiuose pasaulio universitetuose ir skatina juos bendradarbiauti su Lietuvos bankuose ir aukštose finansinėse institucijose dirbančiais tautiečiais.

„Lietuviai Londone ir Niujorke nori prisidėti prie Lietuvos raidos, realiai žinoti verslo ir politikos klimatą namie, įžvelgti pasitaikančias galimybes, kurios vertingos tiek Lietuvai, tiek jų pačių karjeroms“, – sako Daumantas. Jam priimtina ir Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo idėja. Daumantas džiaugiasi, kad organizatoriai kuria puikią galimybę Lietuvai pasimokyti iš užsienyje patirties pasisėmusių tautiečių.

Daumanto gyvenime įtampa neatslūgsta dieną naktį. Didžiausiame Kanados banke jis dirba įmonių susijungimų ir įsigijimų srityje. Kitaip tariant, konsultuoja globalias bendroves, kurios nori pirkti ar parduoti kitas įmones. Darbo diena dažnai tęsiasi iki vidurnakčio, o kartais trunka ir visą naktį. Devintą ryto vėl viskas prasideda iš naujo – be jokių išlygų. Sako, sunkiausia ištverti fiziškai. O kada tvarkomi Sičio klubo reikalai? „Savaitgaliais, jei mažiau darbo, o dažnai ir naktį, – sako Daumantas. – Jei tikslas tau svarbus, laiko jam sukursi “.

Darbas žlugusiame banke

Baigęs mokslus Amerikoje lietuvis įsidarbino „Lehman Brothers“ banko filiale Londone. Dirbo pusantrų metų, kol vieną rytą pasaulį sudrebino žinia apie banko žlugimą, kuris paskui save nusitempė visą bankų sistemą ir paženklino pasaulio finansų krizės pradžią. Tada spaudą užtvindė sutrikusių banko darbuotojų, laikančių kartonines dėžes, nuotraukos. Tai buvo didžiausias banko bankrotas JAV istorijoje. Daumantas jį matė iš vidaus.

Tądien nebereikėjo į darbą. Kai kitą rytą suskambo telefonas, jis artimiausiame parke dviračiu suko ratus. Šefas liepė grįžti. Visiškame chaose Daumantas praleido penkis mėnesius – prie banko nuolat budėjo keli policijos ekipažai, palapinėse gyveno žurnalistai. Galybė reporterių apsupdavo vos išėjusį iš pastato, kaišiodavo mikrofonus. Gyvenimas virto aukštyn kojom, prasidėjo masiniai protestai, bankininkai tapo gyvais nevilties ir pykčio apimtų žmonių taikiniais. Susirūpinusi darbuotojų saugumu banko vadovybė rekomendavo nesivilkti kostiumų, vengti didesnių žmonių susibūrimų.

6000 kilometrų dviračiu

Palengvėjo, kai pagaliau galėjo išeiti. Bedarbių bankininkų Londone buvo per akis, todėl Daumantas nusipirko turistinį dviratį ir su bičiuliu išskrido į JAV. Per tris mėnesius numynė šešis tūkstančius kilometrų – nuo Kanados iki Meksikos, nuo Detroito iki Vašingtono.

Vežėsi drabužius, maistą, puodus ir virykles, nakvodavo palapinėse specialiai tam įrengtose stovyklose. Netikėtai užklupus lietui palapines statydavosi tiesiog miškuose, o kartais priglausdavo draugiški žmonės – pavaišindavo pusryčiais, išskalbdavo drabužius. Ir vis klausdavo – kodėl važiuojate dviračiais? Važiavo, nes reikėjo užsimiršti, pabėgti nuo chaoso. Kai grįžo, Londonas jau gyveno kitomis nuotaikomis, Daumantas darbą susirado per mėnesį.

Mokslas elitiniame universitete

Kur slypi jo sėkmė? Daug davė išsilavinimas – juk Daumantas išsiuntė dokumentus į penkiolika pačių geriausių pasaulio universitetų, o nepateko tik į vieną – pirmuoju numeriu reitinguojamą universitetą JAV. Užtat pateko į anrąjį, Williams universitetą Masačiūsetse, kuris vėliau tais pačiais metais šoktelėjo į pirmąją vietą „U.S. News“ bei „Forbes“ leidinių lentelėse.

Buvo įstojęs ir į Oksfordo universiteto Politikos, filosofijos ir ekonomikos studijų programą, bet tuo metu mokslo kaina Anglijoje palyginus su JAV universitetais buvo neracionaliai aukšta. Lietuva dar nebuvo Europos Sąjungoje, todėl Oksfordas iš reikalingų penkiolikos tūkstančių svarų pasiūlė kompensuoti tik penkis šimtus ir tai tik laimėjus atskirą esė rašymo konkursą.

Amerikiečių aukštojo mokslo sistema skiriasi – jie gabiam studentui iš bet kurios šalies sudaro sąlygas mokytis. Universitetas didžiąją dalį sumos už mokslą tiesiog padovanojo, dalį davė į skolą, dalį atidirbo, o mažiausiąją dalį teko sumokėti tėvams.

Jis buvo vienas iš nedaugelio „remtinų“ studentų tarp itin turtingų ir garsių tėvų vaikų. Jau tada įprato neskaičiuoti darbo valandų. Kad galėtų mokytis, jis dirbo universiteto bibliotekoje, filmuodavo ledo ritulio varžybas, prižiūrėjo kompiuterių tinklą, tvarkė kitų studentų kompiuterius, vėlesniuose kursuose dėstė jaunesniems.

Dažnai vienu metu dirbo keliose vietose, o rimčiausios buvo nepriklausomo studentų laikraščio finansų direktoriaus pareigos. Jis pardavinėjo laikraščio reklaminius plotus, rūpinosi leidinio finansine bei intelektualine nepriklausomybe.

Studijuodamas Daumantas išmoko irkluoti. Trejus metus varžybose atstovavo savo universiteto komandą. Devyniese valtyje ant vandens kasdien praleisdavo po tris valandas. Dalis atostogų prabėgdavo irklavimo stovyklose, o likusį laiką dirbo. Be to, Daumantas visą laiką siekė išlikti tarp geriausiai besimokančių. Išsyk apgynė du bakalauro darbus – ekonomikos ir ispanų kalbos.

Pasaulio pilietis vienuoliktokas

Paradoksas, bet studentas iš Lietuvos JAV universitete laimėjo galimybę studijuoti užsienyje. Svajojo tobulai išmokti ispanų kalbą ir iš mažo amerikietiško studentų miestelio pateko į dinamišką ir spalvingą Argentinos sostinę. Daumantas gavo aukščiausią įvertinimą iš Argentinos istorijos egzamino ispanų kalba. Spėjo ir irkluoti, ir pakeliauti – pamatė ledynus, slidinėjo kalnuose, stebėjo banginius ir pingvinus šalies pietuose.

Pasaulio piliečiu Daumantas tapo vienuoliktoje klasėje – vos per dvi dienas jo gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Po visą savaitgalį besitęsiančių pokalbių ir užduočių Jungtinių pasaulio koledžų programos atrankos centre Vilniuje sužinojo, kad važiuos į Honkongą. Miestą, kurį teko susirasti žemėlapyje.

Naujieji klasiokai atskrido iš tolimiausių pasaulio kampelių, visi puikiai kalbėjo angliškai. Kinai griežtai prižiūrėjo jaunuolius – vakare po devintos valandos vaikinams ir merginoms neleisdavo būti tuose pačiuose kambariuose, o po vienuoliktos draudė išeiti iš bendrabučių. Naktinių klubų šėlsmo ištroškę jaunuoliai ropšdavosi per tvorą, mokytojų sučiuptiems studijos baigdavosi tą pačią dieną. Namo grįžti net per Kalėdas būdavo per brangu, todėl Daumantas su draugais pirkdavo „Lonely planet“ kelionių gidą ir vos už keletą dolerių per dieną keliaudavo po Laosą, Kambodžą, Vietnamą, Tailandą.

Daumantas iki šiol dalyvauja Jungtinių Pasaulio koledžų programoje, tik dabar – kaip rėmėjas. Šiemet jis padėjo merginai iš mažo Lietuvos miestelio, ji dabar mokosi toje pačioje Honkongo mokykloje, kurią baigė Daumantas. O Sičio klube jis yra programos „Big Brother“ narys. Padeda dviems Anglijoje besimokantiems studentams lietuviams, pasirinkusiems finansininkų kelią: pamoko, dalijasi patirtimi ir kontaktais. O jeigu jie bandys įsidarbinti Karališkajame Kanados banke – rekomenduos juos banko vadovams.

Pailsės vasarą – birželio pabaigoje Sičio lietuvių klubo nariai jachtomis plauks atostogauti. Iki to laukia aibė draugų vestuvių – Trakuose, Oksforde, Bostone, Indijoje ir dvejos Italijoje, o birželį dar skubės į kursiokų susitikimą: šiemet sukanka penkeri metai, kai lietuvis baigė Williamso universitetą JAV.

Šaltinis www.lrytas.lt

Komentarai


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/pljs/domains/pljs2012.lt/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1044